«ظلمات سپید»، دیوید گِرَن، ترجمه: علی نصراللهی

«ظلمات سپید»، دیوید گِرَن، ترجمه: علی نصراللهی

«ظلمات سپید»، دیوید گِرَن، ترجمه: علی نصراللهی

ظلمات سفید روایت سفرهای اکتشافی و ماجراجویی‌های باورنکردنی هنری ورزلی در قطب جنوب (جنوبگان) است. روایت مبارزه و تلاشی جسمی و روحی که گاه فراتر از توان و بشر است. هنری ورزلی ۵۶ ساله و بازنشستهٔ ارتش بریتانیا که از او به عنوان یکی از بزرگترین و الهام‌بخش‌ترین کاشفان قطبی تاریخ یاد می‌شود. سه بار به قطب جنوب سفر کرد که هر سفر او سرشار از ماجراهای اعجاب‌انگیز بود.

از متن کتاب

مرد احساس می‌کرد ذره‌ای ناچیز در ناکجا‌آباد یخ‌زده است. به هر طرف که نگاه می‌‌کرد می‌دید یخ تا آخر دنیا ادامه دارد، یخ سفید یخی آبی، یخ شیشه‌های نوک تیز و لبه‌های یخی، هیچ موجود زنده یا سرپناهی یا حتی یک پرنده دیده نمی‌شود. هیچ چیز به جز خودش …

مرد که نامش هندی ورزلی بود امیدوار بود چیزی را به دست بیاورد که قهرمانش ارنست شکلتون یک قرن پیش در رسیدن به آن شکست خورده بود، اینکه پای پیاده از یک طرف قارهٔ جنوبگان به طرف دیگر برود. حقیقتی در مورد بسیاری از ماجراجویان وجود دارد، آن‌ها درماجراجویی علاوه بر تلاش بیرونی برای غلبه بر سختی‌ها درگیر نوعی جستجوی درونی هم هستند و به نظر می‌رسد که در مورد ورزلی هم همین موضوع صدق می‌کند، این سفر برای اون راهی برای کشف و سنجش میزان توانایی‌هایش بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه