کتاب حاضر ماحصل سفر نویسنده «نادر ریاحی سامانی» به کشور جمهوری عربی مصر، واقع در شمال آفریقا می‌باشد که در قالب سفرنامه تنظیم و ارائه شده است. در این سفرنامه به موقعیت و حدود جغرافیایی، مساحت، جمعیت، زبان‌ها و ادیان رایج، شهرهای بزرگ، اقتصاد، صنایع و مصنوعات و تاریخ تمدن مصر پرداخته شده است. در فصلی مجزا دربارة اهرام ثلاثه و داستان حضرت موسی(ع) و شکافته شدن دریای سرخ توضیحاتی بیان شده است. در پایان نیز سفرنامة منظوم «صادق سرمد» دربارة کشور مصر به نظم در آمده است.

توضیح از سایت

از متن کتاب : هفت سال پیش، برای انجام یک مأموریت اداری عازم سرزمین مصر شدم. سرزمینی که هم دیار پیامبران است، و هم عرصه خودنمایی فراعنه. کشوری که زادگاه یکی از کهن ترین تمدن‌های بشری است و پایگاه بسیاری از پیامبران بزرگ الهی. کسانی که علاقه بیشتری به جغرافیا دارند مصر را با نیل می شناسند و آن ها که دوستدار تاریخ اند ، مصر را یک گنجینه می نامند که از ماقبل تاریخ برای بشر باقی مانده است.

تاریخ معلم انسانهاست و سفر به مصر به نوعی حضور در کلاس تاریخ است و اگر هم اکنون نیز فرصتی فراهم گردد که مجدداً به مصر بروم ، قطعا کلاس پربارتری را خواهم گذراند.

حداقل بهره ای که از این سفرنامه می توان برد ، استفاده از آن توسط کسی یا کسانی است که:

یا می خواهند به مصر بروند یا دوست دارند به مصر بروند و یا وقتی از مصر برمی گردند، می خواهند مطالعه ای و مقایسه ای داشته باشند و …

 

 

 

 

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

© طبق قانون کپی رایت تمامی حقوق مربوط به این سایت محفوظ می باشد و فقط انتشار آن با ذکر لینک بلامانع است.