« سفرهای سندباد »، محمدعلی سپانلو، تصویرگر: علی اکبر صادقی

« سفرهای سندباد »، محمدعلی سپانلو، تصویرگر: علی اکبر صادقی

« سفرهای سندباد »، محمدعلی سپانلو، تصویرگر: علی اکبر صادقی

کتاب سفرهای سندباد نوشتهٔ محمدعلی سپانلو است. انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. تصویرسازی‌های این کتاب کودکان را علی اکبر صادقی انجام داده است. سندباد در این داستان ۷ سفر خود را روایت می‌کند.

درباره کتاب سفرهای سندباد

کتاب سفرهای سندباد اولین بار در سال ۱۳۵۴ شد. این اثر ماندگار در سال ۱۳۹۴ به‌مناسبت پنجاهمین سال تأسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با ویرایش جدید، تجدیدچاپ شد.

محمدعلی سپانلو این کتاب داستانی را در چند بخش نوشته است. پس از مقدمات، به‌سراغ سفر اول سندباد می‌رویم؛ سفر به جزیرهٔ نهنگ. سفر دوم این شخصیت داستانی «پرنده‌ی بزرگ» نام دارد و سفر سوم، چهارم، پنجم و ششم او نیز به‌ترتیب «غول مردم‌آزار»، «جزیره‌ی آدم‌خواران»، «جزیره» و «گودال ترسناک» نام گرفته‌اند. آخرین سفر سندباد هم «کشور آدم‌های بالدار» نام دارد. این سفرها از زبان خودِ سندباد روایت می‌شوند. او سفرهای دریایی خود به نقاط دوردست را تعریف می‌کند؛ شرحی که نگرش و تصورات مردم آن زمان را از زندگی ساکنان نواحی دوردست و سرزمین‌های دور انعکاس می‌دهد.

محمدعلی سپانلو در سال ۱۳۱۹ به دنیا آمد. او شاعر، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و مترجم ایرانی بود. سپانلو در دانشکدهٔ حقوق دانشگاه تهران به تحصیل پرداخته و از اولین اعضای کانون نویسندگان ایران بود. او کتاب‌های درخشانی از نویسنده‌های برجستهٔ جهان همچون آلبر کامو و ژان پل سارتر را ترجمه کرده‌ و در کنار برگردان آثار ادبی، مجموعه‌ شعرهایی هم‌چون «ساعت امید»، «تبعید در وطن»، «پیاده‌روها»، «رگبارها»، «قایق‌سواری در تهران»، «نبض وطنم را می‌گیرم»، «فیروزه در غبار» و «پاییز در بزرگراه» را سروده است. سپانلو برای نگارش شعرهایش تا پایان عمر خود از سبک نیمایی استفاده کرد. شعرهای او دارای وزن بیرونی هستند و راوی در اشعار او از ساختارهای شهری صحبت می‌کند. پایه و اساس بیشتر شعرهای او با شهر زادگاهش یعنی تهران ساخته‌ شده‌اند؛ به‌همین‌دلیل است که او را به‌عنوان «شاعر تهران» می‌شناسند.

کتاب‌های سپانلو تا به امروز به زبان‌های گوناگونی ترجمه ‌شده و توانسته ادبیات فارسی معاصر را به کشورهای مختلف جهان معرفی کند. او جوایز بسیاری را برای آثارش دریافت کرده است؛ ازجمله جایزهٔ ماکس ژاکوب و نشان شوالیهٔ نخل از آکادمی فرانسه. «آه… بیابان»،‌ «تبعید در وطن»، «نبض وطنم را می‌گیرم»، «زمستان بلاتکلیفِ ما»، «سفرهای سندباد» (با تصویرسازی‌های علی‌اکبر صادقی) و «شعر رقصان شمس» عنوان برخی از کتاب‌های او هستند. سپانلو نمایشنامه‌ای نیز به نام «خانهٔ لیلی» نوشته است.

زمینهٔ فعالیت‌های محمدعلی سپانلو به شعر و داستان‌نویسی محدود نبود. او در طول عمرش در حوزه‌های گوناگونی همچون گروه ادبی طرفه، خبرنگاری (مصاحبه با آگاتا کریستی)، بازیگری، رادیو و… فعالیت داشت.

محمدعلی سپانلو در سال ۱۳۹۴ در تهران درگذشت.

درباره علی اکبر صادقی

علی اکبر صادقی ۲ آذر ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. او یکی از پرکارترین و موفق‌ترین نقاشان سبک سورئالیسم و از هنرمندان ایرانی است.

صادقی کتاب‌های بسیاری را تصویرسازی کرده (همچون «سفرهای سندباد» نوشتهٔ محمدعلی سپانلو)،  چندین جایزهٔ تصویرگری کتاب دریافت کرده، چندین نمایشگاه انفرادی برگزار کرده، چندین فیلم نقاشی متحرک ساخته و در تولید فیلم‌های گوناگونی نقش داشته است.

علی اکبر صادقی یکی از «چهره‌های ماندگار» کشور ایران است.

بخش‌هایی از کتاب سفرهای سندباد

«سندباد بحری چون قصّه‌ی سفر هفتم خویش را باز گفت، دمی بیاسود. آن‌گاه گفت: «ای یاران و ای سندباد برّی، اکنون که به گذشته می‌اندیشم، می‌بینم که مرا از این سفرهای پرخطر چندان سودای مال نبود که شوق دیدن و آموختن چیزهای تازه مرا خوش می‌آمد تا زندگی را در دریا، در سفر و با مردم ناشناس بگذرانم. سفر است که مرد را آزموده می‌کند.»

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه