«سیر و سلوک» ، شمس آل‌احمد

«سیر و سلوک» ، شمس آل‌احمد

«سیر و سلوک» ، شمس آل‌احمد

شمس همانند برادرش جلال قلمی روان و خواندنی داشت و ذهنی نقاد و صریح و قلم‌اندازی هایش و حتی نوع گفتگو و محاوره او جذاب، خواندنی و دلنشین بود. آثار او گرچه به تعداد اندک و انگشت‌شمارند، اما به لحاظ محتوا و مضمون و شیوه کار، آثاری درخور توجه‏اند.

این کتاب دربرگیرنده یادداشت‌های سفر شمس آل احمد به آلمان و اسپانیاست که در سال ۱۳۶۴ صورت گرفته است. کتاب از سه بخش مجزا تشکیل شده است: ایران، آلمان و اسپانیا. شمس آل احمد در این اثر ۸۰ صفحه از مطالب کتاب را به ایران، ۸۰ صفحه به آلمان و ۲۳۴ صفحه باقی‏مانده را به گزارش اسپانیا اختصاص داده است.

«سیر و سلوک»، سفرنامهٔ شمس آل‌احمد به آلمان و اسپانیا در شهریور و مهر ۱۳۶۴ است. سفر اسپانیا برای نویسنده امکان فراهم آورد تا با سابقه تمدن اسلامی در شبه جزیره ایبری از نزدیک آشنا شود و دربارهٔ معماری و شهرسازی و فرهنگ و علایق مردم آن دیار اظهارنظر کند. وی در مقدمه کتاب شرح می‌دهد که دو جلد آینده از این سفرنامه به ترتیب به نیکاراگوئه و کوبا اختصاص دارد، لیکن فقط جلد اول کتاب به چاپ رسید.‌

این کتاب از سه بخش مجزا تشکیل شده است: ایران، آلمان و اسپانیا. شمس آل احمد در این اثر ۸۰ صفحه از مطالب کتاب را به ایران، ۸۰ صفحه به آلمان و ۲۳۴ صفحه باقی‏مانده را به گزارش اسپانیا اختصاص داده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه