« خیال پروری ها »، ژان ژاک روسو، ترجمه: احمد سمیعی گیلانی

« خیال پروری ها »، ژان ژاک روسو، ترجمه: احمد سمیعی گیلانی

« خیال پروری ها »، ژان ژاک روسو، ترجمه: احمد سمیعی گیلانی

کتاب خیال پروری ها یا رویاپردازی های گردشگری تنها کتابی ناتمام است که توسط فیلسوف و نظریه پرداز بزرگ ژان ژاک روسو بین 1776تا 1778 نوشته شده است. این کتاب آخرین کتاب از مجموعه ی آثار خود زندگی نامه ای روسو است . این کتاب یک مکمل مهم دیگر برای آثار فلسفی و اتوبیوگرافیک روسو است و بسیاری از همان موضوعات را مورد بررسی قرار می دهد و همین مسئله کتاب را به مقدمه ای مفید برای هر کسی که علاقه مند به خواندن روسو باشد ، تبدیل کرده است. از جمله آثار قبلی او در زمینه می توان به اعترافات اشاره کرد.

آخرین اثر عالی روسو ، رویاپردازی های گردشگری تنها، بخشی یادداشت و خاطره و بخشی تعمق و تفکر است. فیلسوف سعی می کند با انزوای خود کنار بیاید و شادی را در تنهایی و طبیعت پیدا کند. این کتاب از ده فصل به نام “گردشگری” تشکیل شده است. فصل هشتم و نهم را روسو به صورت کامل نوشته است اما آنها را بازنویسی و اصلاح نکرده است و فصل دهم نیز بخاطر مرگ روسو نیمه کاره مانده است.
محتوای کتاب ترکیبی است از حکایات اتوبیوگرافیک ، توصیف مناظر ، به ویژه گیاهانی که روسو در پیاده روی های خود در اطراف پاریس به آنها بر میخورد و شرح و تفسیر استدلالهایی که قبلا روسو در زمینه هایی مانند آموزش و فلسفه سیاسی مطرح کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه