« بازگشت »، نوشته گلی ترقی

« بازگشت »، نوشته گلی ترقی

بازگشت” رمانی است به قلم “گلی ترقی”، نویسنده ی ایرانی ساکن فرانسه، که رمان های جذابی به قلم وی خلق شده است. در رمان “بازگشت”، مقدمه با گفت و گویی میان نویسنده و کاراکتر اول رمان آغاز می شود؛ شخصیتی به نام ماه سیما که او هم همچون “گلی ترقی”، مقیم فرانسه بوده و حالا در دو راهی “بازگشت” به ایران یا ادامه ی زندگی در فرانسه قرار گرفته است. انتخاب ماه سیما، “بازگشت” به ایران بوده و این رمان، روایتی است که “گلی ترقی” از ایام ماه سیما در ایران، شرح داده است.

داستان از جایی شروع می شود که ماه سیما غرق در افکار خود پشت پنجره، به “بازگشت” به ایران یا ماندن در فرانسه می اندیشد. او با هرمز، پسر بزرگش که در آمریکاست سخن می گوید و با امیررضا، همسرش که چندین سال قبل به تهران بازگشته، داخل ذهن خود حرف می زند و به مرور خاطراتی که از سال های مهاجرتش داشته می پردازد. خاطراتی که شامل خروجش از ایران، اقامت در فرانسه، مدرسه رفتن فرزندان، یافتن دوست و آشنای جدید، غربت و دلتنگی های همسرش برای ایران می باشد.

امیررضا برای فروش اموال خود به ایران بازگشت و قرار بود که برگردد اما این اتفاق هرگز نمی افتد و او در وطن خود ماندگار می شود. فرزندان کم کم بزرگ شده و راهی آمریکا می شوند و ماه سیما، تنها و مردد در فرانسه باقی می ماند. او مدام میان رفتن و ماندن در کشمکش است و شرایط خود را در هر دو موقعیت مقایسه می کند. باید دید که آیا “بازگشت” ماه سیمای “گلی ترقی” به ایران دائمی خواهد بود یا او نیز همچون خود نویسنده در فرانسه ماندگار می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه