« معمای توسعه »، نوشته: علی اشرف افخمی

« معمای توسعه »، نوشته: علی اشرف افخمی

« معمای توسعه »، نوشته: علی اشرف افخمی

سفرنامه معاصر/

به مقصد مالزی/

دسته‌بندی محتوایی: اقتصادی//

معمای توسعه” کتابی است به قلم “علی اشرف افخمی” که آن را براساس تجربه “ماهاتیر و مالزی” به رشته‎ی تحریر درآورده است. نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب “معمای توسعه”، با اشاره به سفری که در سال 2016 به کشور مالزی داشته است، از مشاهده‌ی زندگی و تئوری‌های اقتصادی و حکمرانی “ماهاتیر محمد”، یکی از پیشگامان عصر جدید اقتصادی در مالزی، سخن می گوید. هدف از بازدید”علی اشرف افخمی”، حضور بهم رساندن در کنفرانسی با محوریت بانکداری اسلامی بود که در حاشیه‎ی آن، دیدار با “ماهاتیر محمد”، وی را ترغیب نمود تا نوشتن این کتاب را آغاز کند.

به گفته “علی اشرف افخمی”، اصلی‌ترین کار “ماهاتیر محمد” این بوده است که مالزی را به سمت توسعه، تفاهم و فرهنگ اعتمادسازی در این کشور سوق داده تا مردم این کشور بتوانند با تکیه بر این سیستم، به نظام نوینی از ارزش و اخلاق دست پیدا کنند و با پیگیری چشم‌انداز دستیابی به توسعه، به الگوسازی جهت ارائه‌ی خود به عنوان یک کشور توسعه یافته بپردازند که به بیان “علی اشرف افخمی” و شخص “ماهاتیر محمد”، چنین امری در مالزی تحقق یافته است.

“معمای توسعه” حکایتی از فراز و نشیب‌هایی است که مالزی، دولت و مردم آن در سال‌های اخیر برای دستیابی به توسعه مطلوب خود تجربه کرده‌اند. نویسنده در این کتاب، مروری کامل بر موقعیت اقتصادی مالزی در چند سال اخیر و همچنین نمایی اجمالی از پیشرفت اقتصادی استثنایی این کشور در نتیجه‌ی اجرای سیاست‎های “ماهاتیر محمد” را ارائه می دهد. این کتاب همچنین نگرش “ماهاتیر محمد” در مورد جهانی شدن، رویارویی جهان با مسلمانان و تحول فرهنگی آنها را بررسی می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه