«عمود هزار و چهارصد و دو»، نوشته: بهمرام بهرامی‌ رشید

«عمود هزار و چهارصد و دو»، نوشته: بهمرام بهرامی‌ رشید

«عمود هزار و چهارصد و دو»، نوشته: بهمرام بهرامی‌ رشید

 

روایت این سفر از شهر قروه درجزین آغاز و تا بازگشت و ورود به مرزهای ایران ادامه می یابد. کتاب دارای توصیفات ادبی بسیار زیبا از دید یک شاعر خوش قریحه است که احساسی لبالب از زیارت اربعین را در مخاطب ایجاد می نماید . نویسنده این کتاب با رعایت اعتدال عقیدتی و ناسیونالیستی هر آنچه که از شرایط کشور عراق، ارتباطات بین زائرین، اتفاقات مختلف و … مشاهده کرده است بی کم و کاست ثبت نموده و احساس زلال و پاک یک زائر شیفته مکتب امام حسین (ع) را در اوراق این کتاب جاری ساخته است. شخصیت مستقل و جسور نویسنده در جای جای کتاب احساس می شود و دیدگاهی متفاوت و عمیق به اتفاقات و به چالش کشیدن مسائل روز جزء جدایی ناپذیر کتاب است.

در پیچ و تاب این حادثه، شاید خودش نیز گمگشته راهی بود که کمتر کسی آن را یافت و شناخت. رهسپار وادی عشق، معرفتی را می طلبید که درک کند آنچه را که رخ داده است. رهسپار وادی کرب و بلا ، که هنوز بلا و مصیبت از در رو دیوارش می بارید. مثل بسیاری خطر کردن و پای در میانه غوغای عاشقی گذاشتن آن هم در بحبوحه جنگ داخلی عراق دلی می خواست عاشق تا سرزنش های خار مغیلان را به شوق قبله دلها نادیده بیانگارد.
شاید او هم مثل دیگران رفت و مثل دیگران ماند و مانند همه آنها بازگشت، اما ره توشه ای متفاوت و ارمغانی متفاوت تر، تفاوت رفتن با رفتن بود. راوی امام حسین (ع) شدن لیاقت می خواست، همانطور که زائرش بودن … و خدا می داند روایت بار مصیبت های کربلا همان قرعه ای بود که آسمان بار امانتش را نکشید!
اربعین تمام شد و قلم در کف گرفت، قسم خورده بود جز حقیقت ننگارد و نیتش فقط و فقط اشاعه فرهنگ عاشورا باشد. نوشت و نوشت تا در عمود ۱۴۰۲ به گنبد طلایی دست گیر بی دست، باب الحوائج رسید. آنگاه بود که اشک از چشمانش جاری و قلم در دستانش لرزید. لحظه وصال بود و چه خوش، که بعد از انتظاری، با تنی رنجور و پر از درد، به دیدار معشوق برسی . هر لحظه این ساعات قلم به خود لرزید و شانه هایش سماع عاشقی گرفت تا در اولین معجزه، کتاب در ۷۲ صفحه و در روز رحلت پیامبر (ص) پایان یافت. شاید بسیار اتفاقی بود که نتیجه صفحه آرایی در جوار مرقد علی ابن موسی الرضا (ع) به دستش رسید اما همینطور ماجرا ادامه داشت تا اولین نمونه کتاب در شب عاشورا تحویل نویسنده گشت و در نهایت در سالروز شهادت حضرت رقیه رونمایی گشت.
عشق بازی با امام حسین تقویمی عاشقانه هم دارد…

خاطراتی جذاب و خواندنی از پیاده‌روی اربعین در سالهایی که رفتن به سفر و پیاده‌روی اربعین برای بعضی افراد سخت و صعب بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه