جست‌وجوگران طبیعت، آن‌ها که می‌خواستند از هیاهو فرار کنند و صدای طبیعت را بشنوند و سکوت و خلوت آفتاب، زمین، دریا، ‌شن‌زار و برف را تجربه کنند، عجیب‌ترین و خاص‌ترین انسان‌های دورانی هستند که انگار هیچ آدمی نمی‌تواند لختی با خودش تنها بماند و در سکوت فکر کند. «ویلفرید تسیجر» نویسنده، پژوهشگر و صحرانورد بزرگ انگلیسی، یکی از ویژه‌ترین انسان‌های سده‌ی گذشته است که اتیوپی، عربستان، امارات، عراق، ایران و عمان را زیرپا گذاشت و هم خدمات بسیاری به مردم این سرزمین‌ها انجام داد و هم یافته‌ها و دیده‌هایش را با نثر و روایتی سرشار از خاطره، خیال، تعمق و تفکر، نوشت. کتاب «شن‌های عرب» ماحصل حضور تسیجر در صحرای منحصربه‌فرد ربع‌الخالی شبه‌جزیره‌ی عربستان است و آن دو پیاده‌روی او در این صحرا که به گونه‌ای ممکن کردن امری ناممکن بود. تسیجر در شن‌های عرب از لحظه‌های بسیاری نوشته و خاطره‌هایی را نقل کرده که ممکن است هیچ‌کس دیگر موفق به تجربه‌ی آن‌ها نشود؛ از زندگی و گذران وقت در کنار مردم بدوی صحرانشین و تمجید از خوی و منش آن مردم تا لحظه‌های تنهایی بی‌پایان در میان ‌شن‌های عربی.

ويلفرد تسيجر (1910-2003م)، صحرانورد، نویسنده سفرنامه بریتانیایی، شهرت او به خاطر دوبار عبور پیاده از صحرای ربع‌الخالی و نیز دو کتابش به نام‌های شن‌های عربی و رحلة إلی عرب أهوار العراق است. وی در امارات متحده عربی به نام «مبارک بن لندن» مشهور است.

https://www.iranketab.ir/book/57061-arabian-sands

از انتشارات شادگان

3 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

3 دیدگاه

 • احمد سلامی تبار
  ارسال شده 1400-09-16 در 11:01 ق.ظ 0لایک ها

  تشکر می‌کنم از نوشتار و معرفی کتاب شن‌های عرب
  باید در نظر بگیریم ویلفرد تسیجر قبل از اینکه سفرهای خود را شروع کند، چند سال رو در قبل و بحبوحه جنگ جهانی دوم در جبهه‌های لیبی و سودان و اتیوپی برای ارتش بریتانیا خدمت کرد. جامعه‌ی انگلیسی برای او به عنوان یک کهنه سرباز احترام خاصی قائل هستند. آثار جنگ و فجایع پس از آن باعث شد ویلفرد دیدی ضد مدرن پیدا کند به حدی که آرامش و آسایش خود را تنها در مناطق بکر و دور افتاده می‌جست. قداست و پاکی صحرا و قبایل بدوی چنان ویلفرد را فریفته و جادو کرده بود که تا آخر عمرش هرگز ازدواج نکرد.

  • ارسال شده 1400-09-16 در 8:22 ب.ظ 0لایک ها

   عالی. خیلی ممنون. بهره بردیم. لطفا پیج یا شماره تماس رو هم برای بنده بفرستید. محمدجوادفر

   • احمد سلامی تبار
    ارسال شده 1400-09-25 در 11:42 ق.ظ 0لایک ها

    ۰۹۳۸۹۳۸۳۱۳۸
    این شماره‌ی بنده هست
    در خدمتتان هستم.

ارسال دیدگاه

© طبق قانون کپی رایت تمامی حقوق مربوط به این سایت محفوظ می باشد و فقط انتشار آن با ذکر لینک بلامانع است.